Αγορά dry suit

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την αγορά στεγανής και επειδή είναι μια σοβαρή επένδυση θέλω γνώμες για το τι πρέπει να κοιτάξω σε μια τέτοια στολή πριν αγοράσω. Υλικά (neoprene vs membrane), seals (latex vs silicone vs neoprene), φερμουάρ, αξεσουάρ (τσέπες, straps, p-valve, κτλ), και ό,τι άλλο σκεφτείτε. Θα ήθελα να μην ξεπεράσω με τίποτα τα 1500€ και ιδανικά να κινηθώ στα 1000€ +/- 200€…

Πολύ συνοπτικά:

  • Trilaminate αντί για neoprene. Η neoprene έχουν μεν περισσότερη αντοχή σε εκδορές κλπ (αν και παίζουν trilaminate + cordura που έχουν καλή αντοχή αλλά είναι way out of your budget), αλλά σε ανεβάζουν πολύ στο θέμα του πόσα κιλά χρειάζεσαι για να βουτήξεις + είναι λίγο πιο δύσκαμπτες
  • Seals: Πάλι οι neoprene είναι πιο ανθεκτικές και δεν απαιτούν και συντήρηση (που απαιτεί το latex). Νομίζω πως για λαιμό είναι καλή επιλογή. Για χέρια μάλλον silicone κυρίως επειδή συνήθως έρχονται με ειδικό κούμπωμα που επιτρέπει την εύκολη αλλαγή σε περίπτωση ατυχήματος (ενώ το latex θέλει κόλλες κλπ). Έχε υπόψιν ότι τα silicone είναι πιο εύκολα να στην κάνουν χωρίς προειδοποίηση (ο @alexandros έχει εμπειρία από αυτό) σε αντίθεση με το latex όπου θα το δεις ότι έχει ξεραθεί. Η ευκολία αντικατάστασης on the fly του silicone seal όμως θεωρώ ότι υπερνικά το ελάττωμα της έκπληξης στο failure
  • Φερμουαρ: Αν με ρωτούσες πριν 6-7 μήνες θα σου έλεγα πλαστικό γιατί είναι πολύ βολικό στο άνοιξε-κλείσε και πιο ευλύγιστο για το βάλε-βγάλε. Όμως από ότι φαίνεται είναι πιο ευπαθή και μου το επιβεβαίωσε και το κατάστημα που πήγα και το άλλαξα πρόσφατα. Παρόλο που το μεταλλικό φερμουάρ απαιτεί προσοχή και συντήρηση, φαίνεται πως είναι πιο ανθεκτικό αν είσαι προσεκτικός
  • Τσέπες: Εννοείται, που αλλού θα βάζεις έξτρα μάσκα, smb, wet notes? Προσωρινά για να γλιτώσεις ίσως κόστος, μπορείς να την βολέψεις με τσέπες που μπαίνουν στη ζώνη του backplate
  • Straps: Χρήσιμα αλλά όχι απαραίτητα. Βολεύουν για να μην πέφτει η στολή όση ώρα την έχεις μισοφορεμένη (αυτό μπορεί να είναι κατά τη διάρκεια του setup του εξοπλισμού π.χ) αλλά νομίζω πως ζεις και χωρίς αυτά
  • P-valve: Αηδιαστικό αλλά αργά ή γρήγορα θα το βάλεις. Αναλόγως το μέγεθος της κύστης σου μπορείς να το κάνεις defer για τώρα (όπως έχω κάνει εγώ). Σε μεγάλες βουτιές με διπλές και μεγάλα deco όπως η αμέσως επόμενη λύση είναι πάνα (και φαντάζομαι ούτε αυτή η επιλογή θα σου αρέσει)
  • Boots: Αυτό το ξέχασες. Ενσωματωμένο μποτάκι ή neoprene κάλτσα; Το δεύτερο. Πρώτον γιατί είναι πολύ πιθανό το ενσωματωμένο μποτάκι που έρχεται στο size της στεγανής να μην είναι στο νούμερό σου (και άρα μετά πας custom fitting που σημαίνει έξτρα $$) και δεύτερον οι στολές με το ενσωματωμένο μποτάκι στεγνώνουν πολύ πιο αργά αν μπάσουν νερό (ναι παίζει και αυτό το σενάριο). Οπότε neoprene κάλτσα και all-star από πάνω για να είσαι και εσύ στη μόδα :wink:

Δεν έχω να προτείνω κάποια συγκεκριμένη σε αυτό το budget. Εγώ μέσω γνωστού πήρα της scubapro την evertec και είμαι ικανοποιημένος. Σίγουρα θα ήθελα να έχει επενδύσεις cordura από πάνω για να νιώθω πιο άνετα με την αντοχή του trilaminate αλλά δεν μου έχει τύχει κάτι προς το παρόν.

2 Likes

δύσκολη απόφαση και η στεγανή. Έχω βουτήξει μόνο μια στεγανή, την Waterproof D10 neoprene, οπότε δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη.

Για τις neoprene:

  • θετικά: γενικά πιο φθηνές, πιο ανθεκτικές
  • αρνητικά: μεγαλύτερο βάρος έξω από το νερό, μάλλον μεγαλύτερη άνωση μέσα στο νερό άρα περισσότερα βάρη, μάλλον λιγότερο “flexible” σουλούπι

Για τις trilaminate:

  • θετικά: ελαφρύτερες έξω από το νερό, συνήθως θέλουν και λιγότερα κιλά μέσα στο νερό, συνήθως θα σου κάθονται καλύτερα στο σώμα
  • αρνητικά: πιο ακριβές, πιο ευαίσθητες στη φθορά

Trilaminate ή Neoprene σίγουρα να έχει:

  • τσέπες
  • μεταλλικό φερμουάρ

Το p-valve είναι σίγουρα βολικό (ιδιαίτερα σε σκάφος κατά τη μεταφορά στο divespot), ακόμα κι αν δε το χρησιμοποιείς σε κάθε βουτιά, ίσως όμως ανεβάσει τη τιμή κανα 150άρι.

Για τα μποτάκια vs καλτσάκια, μάλλον θα συμφωνήσω με @jpr , εγώ την πάτησα και μου βγήκαν μεγάλα τα μποτάκια…

Στο εύρος τιμών που ψάχνεις, εγώ θα κοίταγα Aqualung, Scubapro και Bare. Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να κάνεις μια γύρα σε μαγαζιά και να δοκιμάσεις μερικές στολές να δεις πώς είναι.

Και μαγαζά εξωτερικού:
https://www.divestock.com/bare/drysuit?dir=asc&order=price
https://www.gidivestore.com/eu/en/69-drysuits?marcas=scubapro,bare,aqualung

1 Like

Σχολιασμός Achim Schloeffel (InnerSpace Explorers) για στεγανές στολές:

Και δυο άρθρα από TDI:

1 Like