Καταδυτικά Κεντρα σε Αιγαίο και Ελλαδα Γενικότερα

Ψαχνω για επομενες διακοπες σε συνδιασμο με καταδυσεις φυσικά. Οποτε η εμπειρια απο Καταδυτικά Κεντρα στα νησια θα ειναι πολυ χρησιμη. Εχει κανεις εμπειρία από
οργανωση και ποιοτητα εξοπλισμου
φιλικότητα υπευθυνων
διαθεσιμότητα σκαφους

και οτι αλλο ειναι χρησιμο.

Η εμπειρια που εχω εγω ειναι απο το Dive Code σε Στουπα Μεσσηνίας.
Αριστη ποιοτητα εξοπλισμου.
Εμπειροι και εξιαρετικά φιλικοι ανθρωποι
Εχουν 2 σκαφη
Υπαρχουν αρκετα spots, τα νερα ειναι πεντακαθαρα .

Δημητρης

έχω βουτήξει σε Αμοργό , Κύθηρα, Κάρπαθο. Έχω κάνει και κατάδυση στην κρήτη αλλά εκεί τα πράγματα είναι πολύ πιο τουριστικά, δεν ξετρελάθηκα αν και σίγουρα έχει ωραία spots. Αμοργός και Κύθηρα είχαν δικό τους σκάφος, και ήταν μια χαρά, το καταδυτικό στην Κάρπαθο συνεργάζεται με σκάφος από ότι μου είπαν αλλά εγώ είχα κάνει βουτιά από στεριά οπότε δεν το είδα.

Μάλλον ο ωραιότερος βυθός ήταν στην Αμοργό από πλευράς χρωμάτων/ζωής, και αν σε ενδιαφέρει η λίγο πιο τεχνική κατάδυση, το καταδυτικό στην Κάρπαθο είχε και tec εξοπλισμό. Το καταδυτικό στα Κύθηρα είχε πολύ ωραία χαρτογράφηση των diving spots και φωτογραφίες, κτλ για να ξέρεις τι θα δεις εκείπου θα πας.

Και τα 3 καταδυτικά ήταν μια χαρά, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον εξοπλισμό, όλοι οι άνθρωποι ήταν πολύ φιλικοί.

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη,

Εαν θες να κάνεις κάτι διαφορετικό σαν κατάδυση, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα σαν προορισμό την Ρόδο και το καταδυτικό Blutopia Marine Park.

Στο Blutopia Marine Park, η signature βουτιά τους είναι αυτή με τους Τόνους και τα Δελφίνια στην ανοιχτή θάλασσα!

Είναι ότι καλύτερο έχω ζήσει σαν καταδυτική εμπειρία!

Για τα περαιτέρω που ρωτάς,
Άριστη ποιότητα εξοπλισμού!
Έμπειροι και εξαιρετικά φιλικοί άνθρωποι!
1 φουσκωτό σκάφος 10 μέτρων
Φοβερή βιοποικιλότητα και αμέτρητος αριθμός ψαριών, μεταξύ άλλων και τόνοι 250+ κιλών!!!
Ορατότητα στα 25+ μέτρα!

Ελπίζω να βοήθησα.
Φιλικά,
Δημήτρης

Εξαιρετική προταση. Thanks

Στο πλαίσιο καλοκαιρινών διακοπών σε νησί έχω βουτήξει σε Αλόννησο (δε θυμάμαι το όνομα του καταδυτικού), Χανιά (με το Chania Diving), Μήλο (με το Milos Diving), Κύθηρα (με το Kythera Dive).

Δυστυχώς έκανα μόνο 2-3 βουτιές σε κάθε ένα από τα παραπάνω νησιά, οπότε έχω δει λίγα spots.
Είμαι ευχαριστημένος από όλα τα καταδυτικά.

Περισσότερη ζωή είδα στη Μήλο αλλά χάρηκα εξίσου τις βουτιές στην Αλόννησο (βρίσκεται σε θαλάσσιο πάρκο), στα Κύθηρα (μεγάλη ποικιλία από όμορφα spots, πχ το “Red complex”) και στα Χανιά (το “Cathedral” cavern είναι εύκολο και εντυπωσιακό).

Με δύο λόγια συνιστώ να επισκεφθείς καταδυτικά και τα 4 νησιά. :slight_smile: