Πρώτη μου στολη υγρού τύπου

Είδα αυτήν https://www.scubastore.com/scuba-diving/scubapro-definition-ir-5/137000508/p σε πολύ καλή τιμή.

5άρα αλλά midrange κάτω απ’ τις everflex πάνω από oneflex/sport. Πρέπει ναναι πιο ζεστή απ’ τις περισσότερες υγρού 5άρες που παίζουν στα 200ε και λόγω των glideskin σε χέρια πόδια λαιμό, και λόγω IR επένδυσης μέσα κλπ. Λογικά μου φαινεται σαν ένα σκαλί πάνω απ’ τις oneflex που ειναι οι αγαπημένες μου απ’ όσες στολές καταδυτικών έχω δοκιμάσει. Σε oneflex φοράω 2XL και το sizing chart της scubapro συμφωνεί.

α) πια η γνώμη σας για την ενλόγω στολή γενικώς και ειδικώς σε αυτά τα λεφτα (215€)
β) είναι ρισκο δεδομένου ότι έχω δοκιμάσει τις oneflex αρκετά σε 2XL και ξέρω οτι ειναι το νουμερο μου, να την τσιμπήσω έτσι χωρίς να δοκιμάσω την συγκεκριμένη;

Δεν την έχω δοκιμάσει. Εχω την oneflex, αλλά:
Δεv χρειάζεται κάτι special σε wetsuit αφου σε βλέπω να παίρνεις στεγανή σύντομα. Οπότε για 3 μήνες το χρόνο μόνο που θα φοράς υγρού, έχουν νόημα τα glideskin, ΙR επένδυση κλπ;
Προτείνω μια απλή στολή σαν την oneflex ή κάτι αντίστοιχο.
Μου αρέσει η εκδοση της oneflex με front zip, γιατι έχει dual zip.

προσωπικά δε θα αγόραζα στολή αν δεν επαλήθευα ότι κάθεται καλά στο σώμα μου. Ακόμα και στην ίδια μάρκα μπορεί να υπάρχουν διαφορές στα μεγέθη. Μπορεί και όχι. Αλλά γιατί να ρισκάρεις; :wink:

1 Like

Παρότι δεν ειμαι σίγουρος ότι θα πάρω συντομα στεγανή η oneflex μ αρέσει η αλήθεια είναι και μπαινοβγαίνει πολύ εύκολα ιδίως με το μπροστινό ζιπ.

Εδώ https://www.diveshop.gr/index.php/scubapro-oneflex-5mm.html έχει 200€ τη βέρσιον με κουκούλα, να την τσιμπήσω; Ή όταν δεν θα φοράς την κουκούλα θα είναι ενοχλητικη;

νομίζω είναι καλύτερα να έχεις ξεχωριστά τη κουκούλα. Αν δε θες να τη
φορέσεις το καλακαίρι μπορεί να σου σπάει λίγο τα νεύρα.

Καλησπέρα στην παρέα.
Είμαι έτοιμος να παραγγείλω την scubapro definition 5,με έχει προβληματίσει όμως η επιλογή μεγέθους. Είμαι για XL αλλά πιο XL δεν ξέρω, έχω δει το μεγεθολογιο αλλά έχω προβληματιστεί.
Ειμαι
chest 105
Waist 105
Hip 110
Height 186
Weight 90
Αν μπορεί κάποιος που ξέρει καλά…
Ευχαριστώ

Γεια χαρά Θοδωρή,

όπως έγραψα και παραπάνω, το καλύτερο είναι να πας να δοκιμάσεις τη στολή πάνω σου. Κανείς στο internet δε μπορεί να σου απαντήσει αξιόπιστα. :wink:

Και εγώ αυτό θέλω αλλά κανένας δεν έχει ετοιμοπαραδοτα και να έχει κιόλας διπλανά νούμερα. Μόνο παραγγελία δυστυχώς. Απλά έλεγα με την εμπειρία κάποιος αν ξέρει περίπου πιο μπορεί να είναι το πιο πιθανό…
Αν και μου είπαν από το μαγαζί αν κάνω παραγγελία όταν έρθει μπορώ να την δοκιμάσω και αν δεν μου κάνει δεν την περνώ.